Z biegiem czasu rośnie liczba rozmaitego rodzaju akcesoriów, bez jakich kiedyś potrafiliśmy się obejść, jednakowoż jakie do tego poziomu usprawniają nam życie, że teraz bez nich poniekąd nie umielibyśmy podołać w różnego rodzaju zagadnieniach. Nie są to zrazu machiny mechaniczne, jak zgoła wiek temu, ale zazwyczaj domagają się one do działania prądu elektrycznego. Elektryczność do tego poziomu podporządkowała sobie nasze funkcjonowanie, iż w przypadkach gdy jej brakuje czujemy się dokumentnie bezradni. Wystarczy którakolwiek usterka w elektrowni, ewentualnie większe perturbacje pogodowe, jakie rozniosą instalację energetyczną, a czujemy się jak byśmy cofnęli się w czasie.
Powstały jednak urządzenia, których zamierzeniem jest umożliwienie dostawy prądu choćby w takich rzadkich wypadkach. Ustrojstwami tymi są generatory prądotwórcze. Stosując je ma się dostęp do elektryczności w okolicznościach gdy nie da się zastosować naziemnej sieci elektrycznej. Podobne agregaty prądotwórcze eksploatowane są także przez służby awaryjne w okoliczności zniszczeń sieci elektrycznej, choćby do jej naprawienia. Podobne prace ciągną się niezmiernie często godzinami w skomplikowanie osiągalnych usytuowaniach, zaś sprzęt przydatny podczas takich robót również wyjątkowo częstokroć wymaga zasilania energią elektryczną. W podobnym wypadku do gry wchodzi generator prądotwórczy (kliknij tutaj), który generuje elektryczność w jakichkolwiek realiach. Wykorzystuje się je np. przy zawieruchach do naprawy rezultatów żywiołu, przy powodziach do wypompowywania wody z podtopionych miejsc, a także w mnóstwie analogicznych sytuacji.
Centralną częścią generatora prądotwórczego jest prądnica, która zasilana ze zintegrowanego napędu spalinowego generuje energię elektryczną. Starczy zapas benzyny, jaką tymczasem w przeciwieństwie do elektryczności da się przywieźć na stanowisko operacji, by godzinami posiadać dostęp do elektryczności w usytuowaniach, gdzie felerna jest sieć naziemna czy bynajmniej ona nie występuje. Agregaty wyodrębniają się na przenośne oraz na stacjonarne. Stacjonarne generatory prądotwórcze mają za powołanie dostarczenie elektryczności dla kompletnych budynków, od jakich działania zależeć może zdrowie osób, np. w szpitalach, jednak używa się je ponadto w stanowiskach, jakie z definicji nie mogą dysponować dostępem do lądowej sieci elektrycznej jak przykładowo statki albo platformy wiertnicze na morzu.